FAQ

Najczęściej zadawane pytania:

1) Czy posiada Pan zezwolenie Kurii na fotografowanie w kościołach?
*Tak.

2) Jakie elementy mogą wchodzić w skład usługi fotograficznej oferowanej przez pana?

– sesja narzeczeńska
– przygotowania panny młodej i pana młodego
– błogosławieństwo
– ślub kościelny
– wesele
– plener mały (w dniu ślubu)
– plener duży (organizowany innego dnia)


3) Jakie są dostępne formy finalizacji naszej usługi?

– zdecydowany hit ostatnich sezonów czyli fotoksiążka
– albumy fotograficzne ze zdjęciami
– prezentacja zdjęć w pokazie DVD
– zapis zdjęć w formie elektronicznej na nośniku cyfrowym (DVD)

4) Ile wykonuje Pan zdjęć w trakcie reportażu na poszczególnych uroczystościach?

*Rozpiętość bywa różna ale zawsze staram się wykonać dużo zdjęć. Można założyć, że na plenerze trwającym 2-3h między 500 a 1000 szt. Na ślubie kościelnym od 300 do 500 szt. Na przyjęciu weselnym na 80-120 osób i pełnym zakresie reportażu, to ilość około 1000 zdjęć. Jeśli jest to bardziej kameralne przyjęcie, bez zabaw na parkiecie, to około 500 ujęć. Przy dużych weselach (np. 150 osób)liczba fotek często przekracza 1000 szt.

5) Kto wybiera miejsca na plener?

*Zwykle ja sugeruję plener w zależności od posiadanego czasu przez młodą parę i ustalamy wspólnie szczegóły. Zdarza się, że para młoda sama wybiera miejsce, a ja planuję efektywne wykorzystanie. Tu jestem elastyczny i chętnie korzystam z nowych pomysłów.

6) Ile czasu potrzeba na sesje plenerową?

*Wszystko zależy od tego ile ujęć i jak różnych ma powstać, oraz czy plener jest tego samego dnia co ceremonia ślubna. Najczęściej plener wykonywany jest kilka dni po całej uroczystości w zależności od pogody i czasu, którym dysponuje młoda para. Jeżeli nowożeńcy korzystają z pleneru przygotowanego z moim udziałem, to udaje się wykonać zdjęcia w 2-3h. Wykonane tym sposobem fotografie mają zróżnicowany charakter od klasycznych po ekstrawaganckie i nowoczesne.

7) Co w przypadku, kiedy w dzień pleneru pada deszcz lub jest zimowa aura?

*Możliwe są dwie opcje. Wykonujemy zdjęcia w zamkniętej przestrzeni np. klimatycznej kawiarni, ciekawym miejscu typu galeria handlowa (np. Złote Tarasy, Promenada itd. Po uzyskaniu stosownego pozwolenia, co czasem graniczy z cudem). Jest możliwość wykonania pleneru w ogrodzie botanicznym w Powsinie po wniesieniu stosownej opłaty(egzotyczne szklarnie-bardzo atrakcyjne) lub przenosimy sesję na inny, dogodny dla obu stron termin.

8) Kto wybiera zdjęcia do fotoksiążki lub albumów?

*Najczęściej nowożeńcy korzystają z mojego wieloletniego doświadczenia i pozwalają opracować projekt bez ich sugestii. Mogę wtedy zastosować w stu procentach moją wizję i koncepcję dopasowując efekty obróbki w programie graficznym. Część fotografii wykonuję już z wyprzedzeniem pod określony styl i efekt,a w początkowej fazie trudno jest młodej parze ocenić drzemiący w zdjęciach potencjał. Oczywiście istnieje możliwość wyboru zdjęć przez parę młodą ale obróbka trwa wtedy nieporównanie dłużej i niektóre ciekawe ujęcia mogą zostać pominięte ze względu na ich roboczy w tej fazie charakter.

9) Jakich fotoksiążek i albumów ślubnych używa Pan do umieszczenia naszych zdjęć?

*Fotoksiążki wykonuję w kilku wersjach jakościowych. Aktualnie dostępne są wersje: druk cyfrowy, papier foto mat oraz papier foto błysk. Rozkładówki oprawione są w twardą, błyszczącą okładkę z ilustrowanym nadrukiem właściwym dla danego ślubu. Istnieje możliwość użycia okładki z ekoskóry, lnu itp.
Jeżeli chodzi o albumy, to używam eleganckich albumów o tematyce ślubnej np. firmy Walther lub Hama i podobnej klasy. Na życzenie można zastosować albumy takich firm jak np: Cartalia, Henzo, Barańsk,itd. Wiąże się to oczywiście z podwyższeniem standardowych kosztów.

8) Czy możemy dostarczyć własne albumy ?

*Oczywiście! Nie ma problemu. Odliczę wtedy koszt zakupu albumów od ostatecznej kwoty do zapłaty.

10) Czy można zamówić u Pana usługę fotografii ślubnej z pominięciem kosztów związanych z fotoksiążką lub albumami.

*Tak. Nie ma problemu. Otrzymują wtedy Państwo płyty DVD lub odbitki na papierze, z których można w dowolnym momencie poskładać album samemu.

11) W jakiej rozdzielczości otrzymujemy zdjęcia na DVD?

*Otrzymujecie Państwo wszystkie zrobione i obrobione zdjęcia w pełnej rozdzielczości na płycie DVD. Umożliwia to samodzielne zlecanie odbitek w zakładzie fotograficznym. Jakość zdjęć jest wtedy uwarunkowana klasą fotolabu i umiejętnościami operatora.

12) Czy w trakcie reportażu wykonuje Pan też ustawiane zdjęcia rodzinne i zdjęcia grupowe?

*Domyślnie tak, jeżeli tylko sprzyja temu sytuacja oraz na życzenie klientów.

13) Ile czeka się na zdjęcia?

*Staram się nie przekraczać całkowitego terminu 30 dni roboczych począwszy od wykonania ostatniego elementu usługi. Profesjonalna obróbka fotografii musi potrwać aby efekt był zgodny z oczekiwaniem, a zlecenie wykonania samej fotoksiążki trwa często 14 dni. W efekcie realny termin to maksymalnie dwa miesiące.
Na albumy ze zdjęciami czeka się troszkę krócej.

14) Kiedy płacimy za usługę (pomijając zadatek)?

*W ramach rezerwacji terminu niewielki zadatek przy podpisaniu umowy. Resztę rozliczamy przy odbiorze zamówienia.

15) Czy współpracuje Pan (może polecić)z firmą oferującą video-usługi?

*Tak. Klient może skorzystać z firmy ze mną współpracującej po wcześniejszym ustaleniu. Kontakt do kamerzysty uzyskacie Państwo podczas rozmowy o rezerwacji terminu zdjęć ślubnych.