PORADNIK

Poradnik dla młodych par

Jak przygotować się do ceremonii ślubu kościelnego tak, aby fotograf i kamerzysta mogli swobodnie zarejestrować wszystkie ważne i atrakcyjne momenty. Poruszane zagadnienia:

1. Oświetlenie w kościele.
2. Jak zachować się w drodze do ołtarza?
3. Liturgia sakramentu i co z wiązanką?
4. Przysięga małżeńska i obrączki. Jak ustawić się przy ołtarzu?

1. Jeszcze przed właściwym dniem ślubu podczas spotkań z księdzem, należy poruszyć temat oświetlenia kościoła podczas ceremonii.
Niestety często zdarza się, że w kościele jest mało okien lub na dworze jest pochmurno. Wykonanie pięknych i świetlistych fotografii z dobrze widocznym tłem jest wtedy dość trudne. Takie warunki uniemożliwiają również robienie zdjęć bez użycia flesza, bardzo dobrze oddających klimat otoczenia. Księża często świetnie oświetlając ołtarz, trochę zapominają o miejscu gdzie przez większość czasu siedzą narzeczeni, nie mówiąc już o ławkach w dalszym planie.
O ile jest to możliwe należy przekonać księdza, aby włączył wszystkie źródła światła w kościele jakimi dysponuje. Rozstawienie i włączanie własnych źródeł światła przez ekipę foto-wideo jest uznawane za zbytnią ingerencję i wiąże się często z dodatkowym kosztem. Nie należy się wiec na to nastawiać.


_DSF8740Przy małej ilości oświetlenia w kościele jego głównym źródłem jest światło lampy błyskowej. Efektem ubocznym bywa ciemne tło i mała ilość zarejestrowanych detali.

DSC_6340Gdy kościół jest dobrze oświetlony można wykonywać zdjęcia nawet bez użycia flesza. Oświetlenie wszystkich planów jest wtedy naturalne i równomierne. Zachowany zostaje naturalny klimat.


2. Często zdarza się, że ksiądz wychodzi po nowożeńców stojących w drzwiach kościoła. Po krótkim przywitaniu ksiądz odwraca się i prowadzi podążającą za nim młodą parę do ołtarza. Rola fotografa polega na zrobieniu kilku atrakcyjnych ujęć będących preludium do całej ceremonii. Dumnie krocząca młoda para bacznie obserwowana przez wszystkich gości oraz wzruszoną rodzinę wspaniale się prezentuje.
Proszę się nie śpieszyć i nie podążać tuż za księdzem. Należy odczekać kilka sekund tak aby duchowny oddalił się na kilka metrów i dopiero powoli podążyć za nim. Pozostawiony dystans to klucz do dobrych zdjęć! Ogranicza on sytuację, w której młoda para idąc tuż za księdzem jest prawie niewidoczna dla kamerzysty i fotografa.


reszta_slub_koscielny (104)

Tu widać jak młoda para porusza się zbyt blisko księdza.

SlubKoscielny (128)

Ci narzeczeni zachowali kilkumetrowy dystans, umożliwiający sfotografowanie architektury kościoła oraz wielu gości


3. Po początkowym etapie mszy świętej, w której przeważnie dominuje liturgia słowa, a młoda para głównie siedzi, przychodzi moment liturgii sakramentu. Zanim narzeczeni podejdą do ołtarza panna młoda powinna zostawić wiązankę na swoim krześle lub klęczniku. Zapobiegnie to zasłanianiu wiązanką kluczowych elementów i gestów tak istotnych na fotografiach oraz zapobiegnie zniszczeniu kwiatów.


SlubKoscielny (189)
Wiązanka w rękach panny młodej wydaje się być dość naturalnym zjawiskiem, lecz w tym momencie skutecznie zasłania zakładanie obrączek.

DSC_8417
Odłożona na krześle wiązanka pozwala sfotografować wszystkie ważne momenty i jest również wdzięcznym tematem zdjęć.

slub_koscielny (39)
Klęcznik to również doskonałe miejsce.


4. Narzeczeni podchodzą i stają przed kapłanem. Ksiądz zadaje pytania dotyczące dobrowolnej zgody na małżeństwo itd.
„(Imię i imię) Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?” Itp.
Kapłan teraz zwraca się do narzeczonych, aby wyrazili zgodę małżeńską. Właśnie w tym momencie odbywa się najistotniejszy element z punktu widzenia ekipy foto-wideo, czyli USTAWIENIE.
Narzeczeni na prośbę księdza zwracają się do siebie twarzami. Jeżeli kapłan tego nie mówi, to właśnie tak należy się ustawić, czyli vis a vis w stosunku do siebie. Największym błędem jest ustawienie w tzw trójkącie, czyli w ustawieniu zamkniętym, lekko w stronę księdza. W bardzo dużym stopniu takie ustawienie uniemożliwia poprawne sfilmowanie i sfotografowanie bardzo ważnych momentów, tak jak i podziwiania tej wzniosłej chwili przez przybyłych do kościoła. Fotograf i kamerzysta chodzą na około i za wszelką cenę starają się znaleźć jakąś lukę aby zarejestrować tą chwilę, co często nie wychodzi za dobrze i stwarza niepotrzebne zamieszanie.


nie3
Takie ustawienie przy ołtarzu jest dość niefortunne.

slub_koscielny (49)
Szczelnie zamknięty krąg skutecznie uniemożliwia obserwację i fotografowanie tego co się dzieje.

SlubKoscielny (182)
To jest najwłaściwsze ustawienie-twarzami do siebie.


W następnej kolejności następuje wzajemne nałożenie obrączek. Przed założeniem obrączki należy ją pocałować. Ważne jest aby założyć obrączkę do połowy palca, wypowiedzieć przyżeczenie, a następnie wsunąć ją do końca. Dzięki temu fotograf i kamerzysta będą mogli uchwycić moment ich zakładania.

reszta_slub_koscielny (203)

slub_koscielny (35)


Oczywiście do tego elementu potrzebne jest już wcześniej omówione ustawienie twarzami do siebie. W tej konfiguracji wszelkie ważne chwile zostaną świetnie zarejestrowane bez zbędnego zamieszania.
Wiązanka, która pozostała na krzesełku nie zasłoni momentu wkładania obrączek, co na pewno zarejestruje fotograf, kamera i zaobserwują wszyscy inni.

Wszystkie te sugestie wynikają z troski o dobry przebieg całej ceremonii, połączony z profesjonalną obsługą foto-wideo. Idą one w parze z wszelkimi zasadami ceremonii ślubu kościelnego i są całkowicie zbieżne z wymogami nakładanymi przez księży.

Jeżeli z różnych powodów nie można sprostać w/w radom, to nie ma co załamywać rąk i dodatkowo się stresować. Profesjonaliści dadzą sobie radę w każdych warunkach, ale jeżeli jest szansa że coś można zrobić lepiej, to należy ją wykorzystać.